Науково-періодичне видання «Науковий зошит украінознавчих праць»
Procedura zabezpieczająca przed zjawiskami „ghostwriting” oraz „guest authorship”
(opracowana na podstawie materiałów Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego)
Rzetelność w nauce stanowi jeden z jej jakościowych fundamentów. Czytelnicy powinni mieć pewność, iż autorzy publikacji w sposób przejrzysty, rzetelny i uczciwy prezentują rezultaty swojej pracy, niezależnie od tego, czy są jej bezpośrednimi autorami, czy też korzystali z pomocy wyspecjalizowanego podmiotu (osoby fizycznej lub prawnej).
Dowodem etycznej postawy pracownika naukowego oraz najwyższych standardów redakcyjnych powinna być jawność informacji o podmiotach przyczyniających się do powstania publikacji (wkład merytoryczny, rzeczowy, finansowy etc.), co jest przejawem nie tylko dobrych obyczajów, ale także społecznej odpowiedzialności.
Aby przeciwdziałać „ghostwriting” i/lub „guest authorship” (z „ghostwriting” mamy do czynie¬nia wówczas, gdy ktoś wniósł istotny wkład w powstanie publikacji, bez ujawnienia swojego udziału jako jeden z autorów lub bez wymienienia jego roli w podziękowa¬niach zamieszczonych w publikacji; z „guest authorship” („honorary authorship”) mamy do czynienia wówczas, gdy udział autora jest znikomy lub w ogóle nie miał miejsca, a pomimo to jest autorem/współautorem publikacji), redakcja czasopisma Zeszyt Naukowy Prac Ukrainoznawczych wprowadza następujące rozwiązania:
Autor/rzy publikacji są zobowiązani do ujawnienia:
Oświadczenie może być przesłane (najpóźniej w dniu przesłania ostatecznej wersji tekstu pracy do druku) drogą tradycyjną (poczta) lub elektroniczną.
Poprzez wersję elektroniczną oświadczenia rozumie się skan oświadczenia z własnoręcznym podpisem przesłany w formacie: *.pdf, *.jpg na adres: wydawnictwo@ajp.edu.pl
W wersji tradycyjnej (poczta) oświadczenie powinno być przesłane na adres:
Wydawnictwo Naukowe
Akademii im. Jakuba z Paradyża
ul. Teatralna 25
66-400 Gorzów Wielkopolski
Redakcja zobowiązuje się do dokumentowania wszelkich przejawów nierzetelności naukowej, zwłaszcza łamania i naruszania zasad etyki obowiązujących w nauce.
„Gghostwriting” i/lub „guest authorship” są przejawem nierzetelności naukowej, a wszelkie wykryte przypadki będą demaskowane, włącznie z powiadomieniem odpowiednich podmiotów (instytucje zatrudniające autorów, towarzystwa naukowe, redakcje publikacji naukowych itp.)